Srovnání nejpoužívanějších typů vodoměrů

Pokud potřebujete v dnešní době pro své SVJ nové vodoměry, máte možnost vybírat ze 3. typů měřidel.1) Standardní suchoběžný vodoměr, kde přenos otáček oběžného kola do počítadla zajišťuje magnetická spojka. Tento vodoměr je možné vybavit také radiovým modulem pro vzdálený odečet. Největší slabinou této konstrukce je právě magnetická spojka, díky které je možné vodoměr magneticky ovlivnit. Každý z výrobců těchto vodoměrů se snaží s tímto problémem bojovat tzv. odstíněním. Bohužel ani nejlépe magneticky chráněné vodoměry nic nenadělají s dostatečně silným, neodymovým magnetem. Další nevýhodou je poměrně nízká metrologická přesnost. Schoběžné vodoměry jsou navíc velmi náchylné na montážní polohu. Rozdíl v minimálním průtoku Q1, což je průtok od kterého vodoměr začíná měřit v metrologické toleranci, bývá ve vertikální poloze dvojnásobný, než v poloze horizontální. Nakonec by se také dala zmínit nestálost měření po celou dobu ověření, což je neduh všech mechanických vodoměrů. V praxi to funguje tak, že vodoměr, který po montáži měřil v toleranci, po 4. letech na kontrolní stolici nevyjde.

2) Mokroběžný vodoměr. Jednovtoké mokroběžné vodoměry se začali ve větší míře nasazovat do bytových domů přibližně před 10. lety. Byla to odpověď na požadavky zákazníků, kteří začali požadovat vodoměry s vyšší přesností a nulovou ovlivnitelností. Vodoměr neobsahuje magnetickou spojku jako ,,suchoběžka“. Přenos lopatkového kola je přenášen napřímo do soukolí, které je plně zaplaveno. To je důvod, proč se vodoměr označuje jako mokroběžný. Tento vodoměr, jak je víše napsáno, přináší dvě zásadní výhody. Tou první jsou lepší metrologické vlastnosti, převážně v nízkých průtocích. Tou druhou je eliminace ovlivnění měření, způsobeného vnějším magnetickým polem. Stejně jako suchoběžné vodoměry jsou i ,,mokroběžky“ výrazně závislé na montážní poloze. Další nevýhodou těchto měřidel je náchylnost na pevné částice ve vodě, které mohou způsobit ,,zaseknutí měřidla“. Co je však v dnešní době nejpalčivějším problémem, je velmi nespolehlivý dálkový odečet. Velmi často se u těchto vodoměrů stává, že se rozchází stav údaje na vodoměru s údajem, který posílá radiový modul. Rozúčtování se však dělá právě podle toho, co poslal rádiový modu, čímž je měření velmi degradováno. Všichni rozumní distributoři vodoměrů již tedy od montáží mokroběžných vodoměrů s dálkovým odečtem ustoupili.

3) Qaulcosonic W1. Tento vodoměr je nový typ měřidla. Získal mezinárodní certifikaci MID teprve v letě roku 2018. Jedná se o vodoměr z řady tzv. chytrých měřidel, které kromě toho, že měří protečené množství vody, disponuje také chybovými hlášeními, jako např. zpětný průtok, vodoměr na suchu, prasklina v potrubí atd. Princip měření tohoto měřidla funguje na principu ultrazvuku. Díky tomu vyniká vysokou přesností měření i v nejnižších průtocích, nulovou ovlivnitelností a shodnou přesností ve všech montážních polohách. Vodoměr je také od zakladu vybaven dvěma rádiovými moduly. Jeden pracuje na protokolu Wireless M-bus, druhý pracuje v tzv. chytrých sítích, konkrétně na protokolu LoRa. Díky tomu jsme schopni přenášet data on-line bez nutnosti instalace páteřní sítě. Zařízení má integrovanou baterii na 16 let, tudíž vodoměr slouží po dobu tří ověřovacích období. Díky tomu se z něho stává nejlevnější přesný dálkově odečitatelný vodoměr na trhu.

Jako výhradní zastoupení společnosti AXIOMA, která vodoměr vyrábí, udělujeme certifikaci na prodej tohoto produktu jen vybraným společnostem, u kterých jsme si jisti, že jsou schopni dodržet vysokou kvalitu montáže a doprovodných služeb, které k vodoměru patří.